Bahco BE-8510S. Ergo-Screwdriver with three-component handle for slotted and Phillips screws, VDE insulated, 5 mm/PZ1
€14.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL27733
Manufacturer Nr.
BE-8510S
ERGO-Screwdriver with three-component handle for slotted and Phillips screws, VDE insulated, 5 mm/PZ1
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL27733 | PH1 & 80 mm |
| WL27734 | PH2 & 100 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- VDE-insulated ERGO™ screwdriver for plus-minus terminal screws and slotted and Phillips screws
- Phosphated tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flattened handle prevents rolling away
- Integrated suspension opening
- Maximum comfort with minimum effort due to the ergonomic design
- High performance steel alloy, insulation sprayed directly onto the blade. Phosphated tip, fully hardened
- For work on live equipment up to 1000 V
- High quality insulation directly sprayed onto the blade
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
Product details
| item number | WL27733 |
| model | BE 8510S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8510S |
| dimensions (LxWxH) | 202 mm x 28 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 122 mm |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| type of screw | PH1 |
| VDE | yes |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 27 mm |
| tool length | 202 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8510S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB002-38. Non-sparking 38 mm copper beryllium combination wrench, 430 mm€521.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-36. Non-sparking 36 mm open-end copper-beryllium ring wrench, 360 mm€477.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-34. Non-sparking 34 mm copper beryllium combination wrench, 360 mm€440.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-35. Non-sparking 35 mm copper beryllium combination wrench, 360 mm€477.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost