Bahco BE-8710S. Ergo-Screwdriver with three-component handle for slotted and Pozidriv screws, VDE insulated, 5 mm/PZ1
€16.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL27737
Manufacturer Nr.
BE-8710S
ERGO-Screwdriver with three-component handle for slotted and Pozidriv screws, VDE insulated, 5 mm/PZ1
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL27737 | PZ1 & 80 mm |
| WL27738 | PZ2 & 100 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- VDE-insulated ERGO™ screwdriver for plus-minus terminal screws and slotted / pozidriv screws
- Phosphated tip for greater accuracy
- For work on live equipment up to 1000 V
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to the ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flattened handle prevents rolling away
- Integrated suspension opening
- High performance steel alloy, insulation sprayed directly onto the blade
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
Product details
| item number | WL27737 |
| model | BE 8710S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8710S |
| dimensions (LxWxH) | 202 mm x 27 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 122 mm |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| type of screw | PZ1 |
| VDE | yes |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 27 mm |
| tool length | 202 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8710S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



