Bahco NSB500-2500. Mallet with copper beryllium head and wooden handle, non-sparking, 2.5 kg
€765.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53244
Manufacturer Nr.
NSB500-2500
Mallet with copper beryllium head and wooden handle, non-sparking, 2.5 kg
Frequently Bought Together
-
This Item:
€765.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB504-300-FB. Engineer's hammer with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 300 g
€132.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB502-12000-FB. Sledge hammer with copper beryllium head and fiberGlasss handle, non-sparking, 12 kg
€2,916.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Tool head weight |
| WL53242 | 2 kg |
| WL53244 | 2.5 kg |
| WL53246 | 3 kg |
| WL53249 | 4 kg |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Mallet with copper beryllium head and wooden handle, non-sparking, 2.5 kg.
- Made of copper beryllium
- German form
- Hickory handle
- Meets the product standards according to UNE 16590
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Without sharp edges, to avoid sparks
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53244 |
| model | NSB500-2500 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB500-2500 |
| dimensions (LxWxH) | 740 mm x 190 mm x 62 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| Hammer type | Club hammer |
| VDE | no |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| head width | 52 mm |
| Tool head weight | 2.5 kg |
| Manufacturer Nr. | NSB500-2500 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco 1RM/SH12. Satz metrische Knarren-Ring-Maulschlüssel – 12-teilig/Kunststoffhalter€155.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco PC-10-DTR. ProfCut™ Feinsäge mit geradem Holzgriff, 13/14 ZpZ, 250 mm€12.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1320SRM/S29. Knarren-Ringschlüssel-Satz, S-Form und Adapter, 29 Stück/Box€156.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1RM/SH6. Satz metrische Knarren-Ring-Maulschlüssel – 6-teilig/Kunststoffhalter€74.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










