Bahco BE-6400M-7. Ergo Socket wrench for hexagon head screws with 3-component handle, 7 mm × 100 mm
€28.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53401
Manufacturer Nr.
BE-6400M-7
ERGO Socket wrench for hexagon head screws with 3-component handle, 7 mm × 100 mm
Other versions
| item number | hexagon socket | blade length |
| WL15823 | 4 mm | 100 mm |
| WL53399 | 5 mm | 100 mm |
| WL53400 | 5.5 mm | 100 mm |
| WL53401 | 7 mm | 100 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- With slim bore for hexagon bolts and nuts
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL53401 |
| model | BE 6400M-7 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-6400M-7 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| hexagon socket | 7 mm |
| type of screw | hexagonal |
| Handle width | 20 mm |
| handle length | 122 mm |
| VDE | no |
| tool length | 222 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-6400M-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB606-250. Flat chisel of copper beryllium, 24 mm, non-sparking, 250 mm€222.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB606-300. Flat chisel of copper beryllium, 25 mm, non-sparking, 300 mm€336.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB606-200. Copper beryllium flat chisel, 22 mm, non-sparking, 200 mm€138.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB606-150. Copper beryllium flat chisel, 22 mm, non-sparking, 150 mm€113.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost