Bahco BE-6902. Ergo Screwdriver for hexagon socket screws with rubber handle, 2 mmx75 mm
€5.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53402
Manufacturer Nr.
Be-6902
ERGO Screwdriver for hexagon socket screws with rubber handle, 2 mmx75 mm
Other versions
| item number | hexagon socket | blade length |
| WL53402 | 2 mm | 75 mm |
| WL53403 | 3 mm | 75 mm |
| WL53404 | 2.5 mm | 75 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For more efficient and faster work compared to a standard screwdriver
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- Blade made of high-performance steel alloy, chrome-plated for maximum corrosion protection and long service life
- High performance steel blade with chrome plating for high protection against corrosion, long life tool
Product details
| item number | WL53402 |
| model | BE 6902 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-6902 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 17 mm |
| type of screw | hexagon socket |
| hexagon socket | 2 mm |
| handle length | 103 mm |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 178 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-6902 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 5551. Alignment tool, acetal resin blades, 0.3x2.5 mm / 0.5x3.0 mm, 220 mm€17.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5571-145. Placement tweezers, stainless steel, smooth gripping surfaces, 145 mm€53.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5552. Alignment tool, acetal resin blades, 0.6x1.2 mm / 0.8x2.0 mm, 205 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5553. Alignment tool, acetal resin blades, 1.3 mm / 0.8 mm, 195 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost