Bahco BE-6925. Ergo Screwdriver for hexagon socket screws with rubber handle, 2.5 mmx75 mm
€5.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53404
Manufacturer Nr.
BE-6925
ERGO Screwdriver for hexagon socket screws with rubber handle, 2.5 mmx75 mm
Other versions
| item number | hexagon socket | blade length |
| WL53402 | 2 mm | 75 mm |
| WL53403 | 3 mm | 75 mm |
| WL53404 | 2.5 mm | 75 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For more efficient and faster work compared to a standard screwdriver
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- Blade made of high-performance steel alloy, chrome-plated for maximum corrosion protection and long service life
- High performance steel blade with chrome plating for high protection against corrosion, long life tool
Product details
| item number | WL53404 |
| model | BE 6925 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-6925 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| hexagon socket | 2.5 mm |
| VDE | no |
| Handle width | 17 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screw | hexagon socket |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 103 mm |
| tool length | 178 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-6925 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB204-90. Non-sparking 90 mm copper beryllium valve hook, 800 mm€919.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB204-85. Non-sparking 85 mm Copper beryllium valve hook, 750 mm€833.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

