Bahco BE-7525. Ergo Screwdriver for Torx screws with ball end and rubber handle, T25x125 mm
€11.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53407
Manufacturer Nr.
BE-7525
ERGO Screwdriver for TORX screws with ball end and rubber handle, T25x125 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53405 | T15 | 100 mm |
| WL53406 | T20 | 100 mm |
| WL53407 | T25 | 125 mm |
| WL53408 | T27 | 125 mm |
| WL53409 | T30 | 150 mm |
| WL53410 | T40 | 150 mm |
For more efficient and faster work compared to a TORX® standard screwdriver
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® screws, ball head, for easy insertion into the screw head from various angles
- For more efficient and faster work compared to a TORX® standard screwdriver
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL53407 |
| model | BE 7525 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-7525 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 85 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | T25 |
| tool length | 247 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 125 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-7525 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



