Bahco BE-7530. Ergo Screwdriver for Torx screws with ball end and rubber handle, T30x150 mm
€13.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53409
Manufacturer Nr.
Be-7530
ERGO Screwdriver for TORX screws with ball end and rubber handle, T30x150 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53405 | T15 | 100 mm |
| WL53406 | T20 | 100 mm |
| WL53407 | T25 | 125 mm |
| WL53408 | T27 | 125 mm |
| WL53409 | T30 | 150 mm |
| WL53410 | T40 | 150 mm |
For more efficient and faster work compared to a TORX® standard screwdriver
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® screws, ball head, for easy insertion into the screw head from various angles
- For more efficient and faster work compared to a TORX® standard screwdriver
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL53409 |
| model | BE 7530 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-7530 |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 105 mm x 35 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 36 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | T30 |
| tool length | 272 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-7530 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB002-65. Non-sparking 65 mm copper beryllium combination wrench, 595 mm€978.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-60. Non-sparking 60 mm copper beryllium combination wrench, 595 mm€905.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-6. Non-sparking 6 mm copper beryllium combination wrench, 105 mm€49.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-7. Non-sparking 7 mm copper beryllium combination wrench, 120 mm€56.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost