Bahco BE-7606. Ergo Socket wrench for hexagon head screws with flexible extension and 3-component handle, 6 mm × 150 mm
€22.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53411
Manufacturer Nr.
BE-7606
ERGO Socket wrench for hexagon head screws with flexible extension and 3-component handle, 6 mm × 150 mm
Other versions
| item number | hexagon socket | blade length |
| WL53411 | 6 mm | 150 mm |
| WL53412 | 7 mm | 150 mm |
| WL53413 | 8 mm | 150 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- With flexible shaft for hexagon bolts and nuts (screwdriver for hose clamps)
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL53411 |
| model | BE 7606 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-7606 |
| dimensions (LxWxH) | 27 mm x 85 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| hexagon socket | 6 mm |
| type of screw | hexagonal |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| VDE | no |
| tool length | 272 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-7606 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 5471 F-250. Multi-purpose tweezers, hardened steel, polished 250 mm€52.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1931M/10T. Liliput double open-ended spanner set, 10 pcs, in bag€111.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5471 FR-120. Multi-purpose tweezers, stainless steel, polished, 120 mm€32.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1949M-14-17. Open double-end box wrench, 12-point, 15° angled, SW 14x17 mm€27.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost