Bahco BE-7715. Ergo Screwdriver for Torx Plus screws with rubber handle, T15x100 mm
€9.67
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53415
Manufacturer Nr.
BE-7715
ERGO Screwdriver for TORX Plus screws with rubber handle, T15x100 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53415 | T15 | 100 mm |
| WL53416 | T20 | 100 mm |
| WL53417 | T25 | 125 mm |
| WL53418 | T27 | 125 mm |
| WL53419 | T30 | 150 mm |
| WL53420 | T40 | 150 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX PLUS® screw heads, the larger surface of the TORX PLUS® screw head allows the transmission of a higher torque
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Reduces wear and increases productivity with less downtime
Product details
| item number | WL53415 |
| model | BE 7715 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-7715 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 85 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | T15 |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-7715 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco BE-8904. Ergo Torx screwdriver with 3-component handle, T4 × 75 mm€8.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


