Bahco BE-7730. Ergo Screwdriver for Torx Plus screws with rubber handle, T30x150 mm
€12.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53419
Manufacturer Nr.
BE-7730
ERGO Screwdriver for TORX Plus screws with rubber handle, T30x150 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53415 | T15 | 100 mm |
| WL53416 | T20 | 100 mm |
| WL53417 | T25 | 125 mm |
| WL53418 | T27 | 125 mm |
| WL53419 | T30 | 150 mm |
| WL53420 | T40 | 150 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX PLUS® screw heads, the larger surface of the TORX PLUS® screw head allows the transmission of a higher torque
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Reduces wear and increases productivity with less downtime
Product details
| item number | WL53419 |
| model | BE 7730 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-7730 |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 105 mm x 35 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 36 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | T30 |
| tool length | 272 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-7730 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB204-30. Non-sparking 30 mm valve hook made of copper beryllium, 200 mm€189.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB203-400. Non-sparking 48 mm copper beryllium valve wrench, 400 mm€315.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB203-490. Non-sparking 60 mm copper beryllium valve wrench, 490 mm€648.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB203-800. Non-sparking 60 mm copper beryllium valve wrench, 800 mm€1,530.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost