Bahco BE-8030I. Ergo Stainless steel slotted screwdriver with straight tip and 3-component handle, 0.6 mm × 3.5 mm × 75 mm
€6.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53433
Manufacturer Nr.
BE-8030I
ERGO Stainless steel slotted screwdriver with straight tip and 3-component handle, 0.6 mm × 3.5 mm × 75 mm
Other versions
| item number | blade width | blade length | Blade thickness |
| WL53431 | 3 mm | 60 mm | 0.5 mm |
| WL53433 | 3.5 mm | 75 mm | 0.6 mm |
| WL53434 | 4 mm | 100 mm | 0.8 mm |
| WL53451 | 5.5 mm | 125 mm | 1 mm |
| WL53453 | 6.5 mm | 150 mm | 1.2 mm |
The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- ERGO™ Stainless steel screwdrivers for slotted screws
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The stainless steel blade protects against rust formation, which can occur when working on stainless steel workpieces when tools made of other steel are used
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
Product details
| item number | WL53433 |
| model | BE 8030I |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8030I |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 122 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Handle width | 20 mm |
| type of screw | slot |
| ESD safe | no |
| Blade thickness | 0.6 mm |
| tool material | stainless steel |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| blade length | 75 mm |
| blade width | 3.5 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8030I |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB001-600. Non-sparking 65 mm copper beryllium open-end wrench with central nut, 600 mm€1,227.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


