Bahco BE-8080-4. Ergo Screwdriver for TORQ-SET safety screws with 3-component handle No. 4 × 75 mm
€21.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53438
Manufacturer Nr.
BE-8080-4
ERGO Screwdriver for TORQ-SET safety screws with 3-component handle No. 4 × 75 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL23476 | TS1 | 75 mm |
| WL23477 | TS3 | 75 mm |
| WL23481 | TS10 | 100 mm |
| WL53437 | TS2 | 75 mm |
| WL53438 | TS4 | 75 mm |
| WL53439 | TS5 | 75 mm |
| WL53440 | TS6 | 75 mm |
| WL53441 | TS8 | 100 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORQ-SET® safety screws, meets the strict requirements of the aviation industry
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Flattened handle prevents rolling away
Product details
| item number | WL53438 |
| model | BE 8080-4 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8080-4 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 87 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| VDE | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 122 mm |
| ESD safe | no |
| type of screw | TS4 |
| packaging mass | piece |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8080-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 5541 AM. SMD tweezers, stainless steel, for vertical positioning, 120 mm€20.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5544 AM. SMD tweezers, stainless steel, grip angle 45°, 115 mm€37.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5540 AM. SMD tweezers, stainless steel, for lateral gripping, 120 mm€37.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5518. Cross tweezers, special steel, polished, nickel-plated, 155 mm€36.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost