Bahco BE-8255SL. Ergo Insulated screwdriver for slotted screws with 3-component handle, VDE-certified, slim blade 1.2 mmx6.5 mmx150 mm
€15.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53454
Manufacturer Nr.
BE-8255SL
ERGO Insulated screwdriver for slotted screws with 3-component handle, VDE-certified, slim blade 1.2 mmx6.5 mmx150 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness | blade length |
| WL53435 | 12 mm & 0.8 mm | 100 mm |
| WL53436 | 5.5 mm & 1 mm | 125 mm |
| WL53446 | 3 mm & 0.5 mm | 100 mm |
| WL53448 | 3.5 mm & 0.6 mm | 100 mm |
| WL53454 | 6.5 mm & 1.2 mm | 150 mm |
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ Screwdriver with slim blade for slotted screws
- The burnished tip ensures greater accuracy and good grip in the screw
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, sizes 3 and 3.5
- Flat sides prevent the screwdriver from rolling away
- Integrated suspension eye
- High-quality insulation layer, which is sprayed directly onto the blade
- The blades are 30% slimmer than conventional insulated blades and make it easier to work in hard-to-reach areas
- For work on live equipment up to 1000 V
- Standards: ISO 2380/DIN 5264
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
Product details
| item number | WL53454 |
| model | BE 8255SL |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8255SL |
| dimensions (LxWxH) | 322 mm x 105 mm x 82 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| Blade thickness | 1.2 mm |
| handle length | 122 mm |
| Handle width | 36 mm |
| VDE | yes |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | slot |
| tool length | 272 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| blade width | 6.5 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8255SL |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco BE-8907. Ergo Torx screwdriver with 3-component handle, T7 × 75 mm€5.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
