Bahco BE-8258TB. Ergo Screwdriver for slotted screws with full-length blade and impact-resistant handle, 1.6 mmx10 mmx175 mm
€26.73
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53457
Manufacturer Nr.
Be-8258Tb
ERGO Screwdriver for slotted screws with full-length blade and impact-resistant handle, 1.6 mmx10 mmx175 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL53442 | 3.5 mm | 0.6 mm | 75 mm |
| WL53443 | 4.5 mm | 0.8 mm | 100 mm |
| WL53444 | 5.5 mm | 1 mm | 100 mm |
| WL53445 | 6.5 mm | 1.2 mm | 125 mm |
| WL53455 | 8 mm | 1.6 mm | 150 mm |
| WL53457 | 10 mm | 1.6 mm | 175 mm |
| WL53459 | 12 mm | 2 mm | 200 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Impact screwdrivers developed in the course of the ERGO™ process
- For slotted screws for fastening, loosening and chiselling
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- The blade runs through the handle for loss-free hammering. The metal cap protects even when working with strong blows
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 2380 and DIN 5264
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- 3-component handle combines a robust core with high grip
- Small diameter cylindrical shaft helps to quickly tighten and loosen screws
- The blade runs through the handle, for loss-free hammering
- The metal cap protects even when working with strong blows
- The correct blade can be easily identified by the colour marking on the end of the handle
Product details
| item number | WL53457 |
| model | BE 8258TB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8258TB |
| dimensions (LxWxH) | 322 mm x 107 mm x 81 mm |
| order unit | piece |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| ESD safe | no |
| type of screw | slot |
| VDE | no |
| handle length | 122 mm |
| Blade thickness | 1.6 mm |
| tool length | 297 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 175 mm |
| blade width | 10 mm |
| blade thickness | 1.6 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8258Tb |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 808050TS. 1/4" Bit-Ratschenschraubendreher mit T-Griff€24.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 982000170. Werkzeugsatz in Ledertasche - 16-teilig€510.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 111M/14T. Satz metrische Ring-Maulschlüssel – 14-teilig/Tasche€176.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 4750RCWD4FF1. Stabiler Hartschalenkoffer mit Werkzeugsatz für den Allzweckeinsatz€2,705.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost