Bahco BE-8520SL. VDE insulated, slim Ergo screwdriver with three-component handle for slotted and Pozidriv screws, 6 mm/PH2
€14.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53461
Manufacturer Nr.
BE-8520SL
VDE insulated, slim ERGO screwdriver with three-component handle for slotted and Pozidriv screws, 6 mm/PH2
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL53460 | PH1 & 80 mm |
| WL53461 | PH2 & 100 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- Burnished
- VDE-insulated ERGO™ Screwdriver with slim blades (reduced blade diameter) for plus-minus clamp screws and slotted and Phillips screws
- Phosphated tip for greater accuracy
- For work on live equipment up to 1000 V. Insulation sprayed directly onto the blade
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension opening
- Blade made of high performance steel alloy, insulation sprayed directly onto the blade
- Blades are 30% slimmer than conventional insulated blades for better accessibility
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
Product details
| item number | WL53461 |
| model | BE 8520SL |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8520SL |
| dimensions (LxWxH) | 222 mm x 36 mm x 35 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| Handle width | 27 mm |
| type of screw | PH2 |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8520SL |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



