Bahco BE-8620SL. Ergo Insulated screwdriver for Phillips screws with 3-component handle, VDE-certified, slim blade PH2, 27 mmx100 mm
€15.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53476
Manufacturer Nr.
BE-8620SL
ERGO Insulated screwdriver for Phillips screws with 3-component handle, VDE-certified, slim blade PH2, 27 mmx100 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length | tool length |
| WL53472 | PH1 | 80 mm | 202 mm |
| WL53476 | PH2 | 100 mm | 222 mm |
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ Screwdriver with narrow blade for Phillips screws
- Burnished tip for higher accuracy
- For work on live equipment up to 1000 V
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy, the insulation layer is sprayed directly onto the blade
- The blades are 30% slimmer than conventional insulated blades and make it easier to work in hard-to-reach areas
- Standards: ISO 8764/DIN 5260
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
Product details
| item number | WL53476 |
| model | BE 8620SL |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8620SL |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 95 mm x 70 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 122 mm |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | PH2 |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 27 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8620SL |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1949M-24-27. Open double-end box wrench, 12-point, 15° angled, SW 24x27 mm€31.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1949M-30-32. Open double-end box wrench, 12-point, 15° angled, SW 30x32 mm€65.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1949M-19-22. Open double-end box wrench, 12-point, 15° angled, SW 19x22 mm€21.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 9841. Tool bag, pliers, tweezers, monkey wrench, screwdriver, 7 pcs€242.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost