Bahco BE-8622S. Ergo Insulated screwdriver for Phillips screws with 3-component handle, VDE-certified PH2x36 mmx175 mm
€19.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53480
Manufacturer Nr.
BE-8622S
ERGO Insulated screwdriver for Phillips screws with 3-component handle, VDE-certified PH2x36 mmx175 mm
Other versions
| item number | type of screw | Handle width | blade length | tool length |
| WL18287 | PH0 | 17 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL18288 | PH1 | 27 mm | 80 mm | 202 mm |
| WL18289 | PH2 | 36 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL18290 | PH3 | 36 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL18291 | PH4 | 36 mm | 200 mm | 361 mm |
| WL53474 | PH1 | 27 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL53478 | PH2 | 27 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL53480 | PH2 | 36 mm | 175 mm | 297 mm |
Maximum comfort and minimum stress thanks to the ergonomic design
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ VDE Screwdrivers for cross-heads
- Burnished tip for higher accuracy
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- Maximum comfort and minimum stress thanks to the ergonomic design
- Colour marking at the end of the handle for quick identification of the blade type
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, size PH0
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- Flat side parts prevent rolling away
- Standards: ISO 8764/DIN 5260, IEC 60900, VDE certified
- Blade made of high-performance steel alloy
- For work on live workpieces, up to 1000 V
- High-quality insulation layer, which is sprayed directly onto the blade
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
- The correct tip can easily be identified by the colour marking on the handle
Product details
| item number | WL53480 |
| model | BE 8622S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8622S |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 105 mm x 37 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 36 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | yes |
| type of screw | PH2 |
| tool length | 297 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 175 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8622S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 5552. Alignment tool, acetal resin blades, 0.6x1.2 mm / 0.8x2.0 mm, 205 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5571-145. Placement tweezers, stainless steel, smooth gripping surfaces, 145 mm€53.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5553. Alignment tool, acetal resin blades, 1.3 mm / 0.8 mm, 195 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5551. Alignment tool, acetal resin blades, 0.3x2.5 mm / 0.5x3.0 mm, 220 mm€17.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost