Bahco BE-8623I. Ergo Phillips screwdriver made of stainless steel, with 3-component handle, PH3 × 150 mm
€25.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53481
Manufacturer Nr.
Be-8623I
ERGO Phillips screwdriver made of stainless steel, with 3-component handle, PH3 × 150 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL53468 | PH0 | 182 mm |
| WL53471 | PH1 | 197 mm |
| WL53475 | PH2 | 222 mm |
| WL53481 | PH3 | 272 mm |
The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- ERGO™ Stainless steel screwdrivers for screws with Phillips head
- 3-component handle for maximum ease of use
- The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The stainless steel blade protects against rust formation, which can occur when working on stainless steel workpieces when tools made of other steel are used
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
Product details
| item number | WL53481 |
| model | BE 8623I |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8623I |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 106 mm x 34 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool material | stainless steel |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| type of screw | PH3 |
| VDE | no |
| handle length | 122 mm |
| tool length | 272 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8623I |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco Nsb320-10. Offset screwdriver made of copper beryllium, non-sparking, 10 mm€71.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB320-3. Offset screwdriver made of copper beryllium, non-sparking, 3 mm€49.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB304-4-300. Non-sparking Ergo Pozidriv copper beryllium screwdriver, PZ4x300€101.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB320-2. Offset screwdrivers made of copper beryllium, non-sparking, 2 mm€49.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost