Bahco BE-8623TB. Ergo-Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle for Phillips screws PH3x150 mm
€24.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53482
Manufacturer Nr.
Be-8623Tb
ERGO-Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle for Phillips screws PH3x150 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL53473 | PH1 & 100 mm |
| WL53477 | PH2 & 125 mm |
| WL53482 | PH3 & 150 mm |
| WL53483 | PH4 & 175 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Impact screwdrivers developed in the course of the ERGO™ process
- For Phillips screws for fastening, loosening and chiselling
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- The blade runs through the handle for loss-free hammering. The metal cap protects even when working with strong blows
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- 3-component handle combines a robust core with high grip
- Small diameter cylindrical shaft helps to quickly tighten and loosen screws
- The blade runs through the handle, for loss-free hammering
- The correct blade can be easily identified by the colour marking on the end of the handle
Product details
| item number | WL53482 |
| model | BE 8623TB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8623TB |
| dimensions (LxWxH) | 300 mm x 106 mm x 67 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 36 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | PH3 |
| tool length | 272 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8623Tb |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
-
Bahco 5465 AMT. Titanium tweezers, anti-magnetic, anti-glare, 125 mm€30.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

