Bahco BE-8624TB. Ergo-Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle for Phillips screws PH4x175 mm
€30.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53483
Manufacturer Nr.
BE-8624TB
ERGO-Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle for Phillips screws PH4x175 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL53473 | PH1 & 100 mm |
| WL53477 | PH2 & 125 mm |
| WL53482 | PH3 & 150 mm |
| WL53483 | PH4 & 175 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Impact screwdrivers developed in the course of the ERGO™ process
- For Phillips screws for fastening, loosening and chiselling
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- The blade runs through the handle for loss-free hammering. The metal cap protects even when working with strong blows
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- 3-component handle combines a robust core with high grip
- Small diameter cylindrical shaft helps to quickly tighten and loosen screws
- The blade runs through the handle, for loss-free hammering
- The correct blade can be easily identified by the colour marking on the end of the handle
Product details
| item number | WL53483 |
| model | BE 8624TB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8624TB |
| dimensions (LxWxH) | 325 mm x 115 mm x 85 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 36 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | PH4 |
| tool length | 297 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 175 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8624TB |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB600-150-40. Non-sparking copper beryllium wedge, 40 mmx150 mm€102.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB600-180-32. Non-sparking copper beryllium wedge, 32 mmx180 mm€77.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB600-180-13. Non-sparking copper beryllium wedge, 13 mmx180 mm€77.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB600-150-50. Non-sparking copper beryllium wedge, 50 mmx150 mm€102.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost