Bahco BE-8800I. Ergo Pozidriv screwdriver in stainless steel, with 3-component handle, PZ0 × 60 mm
€11.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53495
Manufacturer Nr.
BE-8800I
ERGO Pozidriv screwdriver in stainless steel, with 3-component handle, PZ0 × 60 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL53495 | PZ0 | 182 mm |
| WL53496 | PZ1 | 197 mm |
| WL53500 | PZ2 | 222 mm |
| WL53505 | PZ3 | 272 mm |
The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- ERGO™ Stainless steel screwdrivers for Pozidriv screws
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The stainless steel blade protects against rust formation, which can occur when working on stainless steel workpieces when tools made of other steel are used
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
Product details
| item number | WL53495 |
| model | BE 8800I |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8800I |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool material | stainless steel |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 20 mm |
| type of screw | PZ0 |
| VDE | no |
| handle length | 122 mm |
| tool length | 182 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| blade length | 60 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8800I |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 74WR-100. Klick-Drehmomentschlüssel, mechanisch, Skalenanzeige, 1/2", 20 - 100 Nm€176.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 4750FB2W-24A. Stoff-Werkzeugtaschen mit Teleskopgriff und Rädern, 73 l€221.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 74WR-50. Klick-Drehmomentschlüssel, mechanisch, Skalenanzeige, 3/8", 10 - 50 Nm€174.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 74WR-300. Klick-Drehmomentschlüssel, mechanisch, Skalenanzeige, 1/2", 60 - 300 Nm€186.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost