Bahco BE-8810SL. Ergo-Pozidriv screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, PZ1x80 mm
€12.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53497
Manufacturer Nr.
BE-8810SL
ERGO-Pozidriv screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, PZ1x80 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53497 | PZ1 | 80 mm |
| WL53501 | PZ2 | 100 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- VDE insulated ERGO™ Screwdriver with slim blades (reduced blade diameter) for Pozidriv screws
- Phosphated tip for greater accuracy
- For work on live equipment up to 1000 V. Insulation sprayed directly onto the blade
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension opening
- Blade made of high performance steel alloy, insulation sprayed directly onto the blade
- Blades are 30% slimmer than conventional insulated blades for better accessibility
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
Product details
| item number | WL53497 |
| model | BE 8810SL |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8810SL |
| dimensions (LxWxH) | 202 mm x 21 mm x 64 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 122 mm |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | PZ1 |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 20 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 202 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8810SL |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1472K5WHITE. Campaign workshop trolley with 5 drawers, white (RAL 9003)€721.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


