Bahco BE-8810TB. Ergo-Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle for Pozidriv screws PZ1x100 mm
€12.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53498
Manufacturer Nr.
Be-8810Tb
ERGO-Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle for Pozidriv screws PZ1x100 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL53498 | PZ1 & 100 mm |
| WL53502 | PZ2 & 125 mm |
| WL53506 | PZ3 & 150 mm |
| WL53507 | PZ4 & 175 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Impact screwdrivers developed in the course of the ERGO™ process
- For Pozidriv screws for fastening, loosening and chiselling
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- The blade runs through the handle for loss-free hammering. The metal cap protects even when working with strong blows
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- 3-component handle combines a robust core with high grip
- Small diameter cylindrical shaft helps to quickly tighten and loosen screws
- The correct blade can be easily identified by the colour marking on the end of the handle
Product details
| item number | WL53498 |
| model | BE 8810TB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8810TB |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 70 mm x 97 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | PZ1 |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8810Tb |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NS220-19. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 19 mm€78.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NS220-17. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 17 mm€71.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NS220-24. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 24 mm€98.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NS220-22. Non-sparking socket wrench, 1/2", hexagonal, 22 mm€84.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost