Bahco BE-8820SL. Ergo-Pozidriv screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, PZ2x100 mm
€16.58
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53501
Manufacturer Nr.
Be-8820Sl
ERGO-Pozidriv screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, PZ2x100 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53497 | PZ1 | 80 mm |
| WL53501 | PZ2 | 100 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- VDE insulated ERGO™ Screwdriver with slim blades (reduced blade diameter) for Pozidriv screws
- Phosphated tip for greater accuracy
- For work on live equipment up to 1000 V. Insulation sprayed directly onto the blade
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension opening
- Blade made of high performance steel alloy, insulation sprayed directly onto the blade
- Blades are 30% slimmer than conventional insulated blades for better accessibility
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
Product details
| item number | WL53501 |
| model | BE 8820SL |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8820SL |
| dimensions (LxWxH) | 222 mm x 25 mm x 70 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 122 mm |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | PZ2 |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8820Sl |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB104-87. Non-sparking 87 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 355 mm€1,427.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-89. Non-sparking 89 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 380 mm€1,427.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-90. Non-sparking 90 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 380 mm€1,255.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-88. Non-sparking 88 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 380 mm€1,427.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost