Bahco BE-8822S. Ergo Insulated screwdriver for Pozidriv screws with 3-component handle, VDE-certified PZ2x36 mmx175 mm
€19.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53504
Manufacturer Nr.
BE-8822S
ERGO Insulated screwdriver for Pozidriv screws with 3-component handle, VDE-certified PZ2x36 mmx175 mm
Other versions
| item number | type of screw | Handle width | blade length | tool length |
| WL19078 | PZ0 | 17 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL19079 | PZ1 | 27 mm | 80 mm | 202 mm |
| WL19080 | PZ2 | 36 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL19081 | PZ3 / hexagonal | 36 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL19082 | PZ4 / hexagonal | 36 mm | 200 mm | 361 mm |
| WL53499 | PZ1 | 27 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL53503 | PZ2 | 27 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL53504 | PZ2 | 36 mm | 175 mm | 297 mm |
Maximum comfort and minimum stress thanks to the ergonomic design
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ VDE Screwdrivers for Pozidriv screw heads
- For work on live workpieces, up to 1000 V
- Burnished tip for higher accuracy
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- Maximum comfort and minimum stress thanks to the ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, size PZ0
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy, the insulation layer is sprayed directly onto the blade
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
- Standards: ISO 8764/DIN 5260, IEC 60900, VDE certified
Product details
| item number | WL53504 |
| model | BE 8822S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8822S |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 105 mm x 37 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 36 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | yes |
| type of screw | PZ2 |
| tool length | 297 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 175 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8822S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1998M-2. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 2x52 mm€0.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M-17. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 17x177 mm€13.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M-2.5. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 2.5x59 mm€0.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M-19. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 19x199 mm€17.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost