Bahco BE-8823I. Ergo Pozidriv screwdriver in stainless steel, with 3-component handle, PZ3 × 150 mm
€26.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53505
Manufacturer Nr.
BE-8823I
ERGO Pozidriv screwdriver in stainless steel, with 3-component handle, PZ3 × 150 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL53495 | PZ0 | 182 mm |
| WL53496 | PZ1 | 197 mm |
| WL53500 | PZ2 | 222 mm |
| WL53505 | PZ3 | 272 mm |
The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- ERGO™ Stainless steel screwdrivers for Pozidriv screws
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The stainless steel blade protects against rust formation, which can occur when working on stainless steel workpieces when tools made of other steel are used
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
Product details
| item number | WL53505 |
| model | BE 8823I |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8823I |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 105 mm x 37 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool material | stainless steel |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| type of screw | PZ3 |
| VDE | no |
| handle length | 122 mm |
| tool length | 272 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8823I |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



