Bahco BE-8905S. Ergo-Torx-Screwdriver with three-component handle, VDE insulated, T5x75 mm
€10.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53508
Manufacturer Nr.
BE-8905S
ERGO-TORX-Screwdriver with three-component handle, VDE insulated, T5x75 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL16127 | TX10 | 100 mm |
| WL16129 | TX15 | 125 mm |
| WL16131 | TX20 | 125 mm |
| WL16133 | TX25 | 150 mm |
| WL16136 | TX30 | 175 mm |
| WL53508 | TX05 | 75 mm |
| WL53509 | TX06 | 75 mm |
| WL53510 | TX07 | 75 mm |
| WL53511 | TX08 | 75 mm |
| WL53512 | TX09 | 75 mm |
Practical three-component handle for optimum grip
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- Insulated according to VDE certified ERGO™ Screwdriver for TORX® screws
- Phosphated tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Flattened handle prevents rolling away
- Maximum comfort with minimum effort due to the ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Integrated suspension opening
- High performance steel alloy, insulation sprayed directly onto the blade
- For work on live equipment up to 1000 V
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
- Individually inspected and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
Product details
| item number | WL53508 |
| model | BE 8905S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8905S |
| dimensions (LxWxH) | 197 mm x 17 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 20 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | yes |
| type of screw | TX05 |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8905S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



