Bahco BE-8910I. Ergo Torx-Screwdriver made of stainless steel with 3-component handle, T10 × 75 mm
€10.94
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53513
Manufacturer Nr.
BE-8910I
ERGO TORX-Screwdriver made of stainless steel with 3-component handle, T10 × 75 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53513 | TX10 | 75 mm |
| WL53516 | TX15 | 100 mm |
| WL53519 | TX20 | 100 mm |
| WL53522 | TX25 | 125 mm |
The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- ERGO™ Stainless steel screwdrivers for screws with TORX® head
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The stainless steel blade protects against rust formation, which can occur when working on stainless steel workpieces when tools made of other steel are used
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
Product details
| item number | WL53513 |
| model | BE 8910I |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8910I |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool material | stainless steel |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 20 mm |
| type of screw | TX10 |
| VDE | no |
| handle length | 122 mm |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8910I |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



