Bahco BE-8910SL. Ergo-Torx-Screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, T10x100 mm
€10.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53514
Manufacturer Nr.
Be-8910Sl
ERGO-TORX-Screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, T10x100 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53514 | TX10 | 100 mm |
| WL53517 | TX15 | 100 mm |
| WL53520 | TX20 | 100 mm |
| WL53523 | TX25 | 125 mm |
| WL53526 | TX30 | 150 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- VDE-insulated ERGO™ Screwdriver with slim blades (reduced blade diameter) for TORX® screws
- Phosphated tip for greater precision ensures a precise fit and prevents flaking
- For work on live equipment up to 1000 V. Insulation sprayed directly onto the blade
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent the screwdriver from rolling away
- Integrated suspension opening
- High-quality insulation layer sprayed directly onto the blade
- Blades are 30% slimmer than conventional insulated blades for better accessibility
- Standards: ISO 2380/DIN 5264
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
Product details
| item number | WL53514 |
| model | BE 8910SL |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8910SL |
| dimensions (LxWxH) | 222 mm x 22 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 122 mm |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | TX10 |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 20 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8910Sl |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
-
Bahco 319. Profi-Metallsägebogen mit weichem Griff 300 mm€22.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 74WR-15. Klick-Drehmomentschlüssel, mechanisch, Skalenanzeige, 1/4", 3 - 15 Nm€165.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1-160-08-2-2. ERGO™-Vierkantfeile, Halbschlichthieb, 200 mm€11.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost