Bahco BE-8910TB. Ergo Torx, Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle, T10x75 mm
€10.34
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53515
Manufacturer Nr.
Be-8910Tb
ERGO TORX, Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle, T10x75 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53515 | TX10 | 75 mm |
| WL53518 | TX15 | 100 mm |
| WL53521 | TX20 | 100 mm |
| WL53524 | TX25 | 100 mm |
| WL53525 | TX27 | 125 mm |
| WL53527 | TX30 | 150 mm |
| WL53528 | TX40 | 150 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Impact screwdrivers developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® screws for fastening, loosening and chiselling
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- The blade runs through the handle for loss-free hammering. The metal cap protects even when working with strong blows
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- 3-component handle combines a robust core with high grip
- Small diameter cylindrical shaft helps to quickly tighten and loosen screws
- The correct blade can be easily identified by the colour marking on the end of the handle
Product details
| item number | WL53515 |
| model | BE 8910TB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8910TB |
| dimensions (LxWxH) | 217 mm x 83 mm x 66 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | TX10 |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8910Tb |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco BE-8821. Ergo Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ2 × 27 × 100 mm€13.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco BE-8823. Ergo Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ3 × 36 × 150 mm€21.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco BE-8824. Ergo Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ4 × 36 × 200 mm€27.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco BE-8811. Ergo Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ1 × 20 × 75mm€9.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost