Bahco BE-8925SL. Ergo-Torx-Screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, T25x125 mm
€12.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53523
Manufacturer Nr.
BE-8925SL
ERGO-TORX-Screwdriver with three-component handle, VDE insulated, SLIM, T25x125 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53514 | TX10 | 100 mm |
| WL53517 | TX15 | 100 mm |
| WL53520 | TX20 | 100 mm |
| WL53523 | TX25 | 125 mm |
| WL53526 | TX30 | 150 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- VDE-insulated ERGO™ Screwdriver with slim blades (reduced blade diameter) for TORX® screws
- Phosphated tip for greater precision ensures a precise fit and prevents flaking
- For work on live equipment up to 1000 V. Insulation sprayed directly onto the blade
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent the screwdriver from rolling away
- Integrated suspension opening
- High-quality insulation layer sprayed directly onto the blade
- Blades are 30% slimmer than conventional insulated blades for better accessibility
- Standards: ISO 2380/DIN 5264
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
Product details
| item number | WL53523 |
| model | BE 8925SL |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8925SL |
| dimensions (LxWxH) | 247 mm x 25 mm x 70 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 122 mm |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | TX25 |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 27 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 247 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 125 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8925SL |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



