Bahco BE-8927TB. Ergo Torx, Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle, T27x125 mm
€12.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53525
Manufacturer Nr.
BE-8927TB
ERGO TORX, Screwdriver with full-length blade and impact-resistant handle, T27x125 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53515 | TX10 | 75 mm |
| WL53518 | TX15 | 100 mm |
| WL53521 | TX20 | 100 mm |
| WL53524 | TX25 | 100 mm |
| WL53525 | TX27 | 125 mm |
| WL53527 | TX30 | 150 mm |
| WL53528 | TX40 | 150 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Impact screwdrivers developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® screws for fastening, loosening and chiselling
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- The blade runs through the handle for loss-free hammering. The metal cap protects even when working with strong blows
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- 3-component handle combines a robust core with high grip
- Small diameter cylindrical shaft helps to quickly tighten and loosen screws
- The correct blade can be easily identified by the colour marking on the end of the handle
Product details
| item number | WL53525 |
| model | BE 8927TB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8927TB |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 73 mm x 95 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | TX27 |
| tool length | 247 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 125 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8927TB |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB104-45. Non-sparking 45 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 235 mm€446.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-43. Non-sparking 43 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 225 mm€446.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-46. Non-sparking 46 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 235 mm€392.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-44. Non-sparking 44 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 235 mm€446.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost