Bahco BE-9002. Ergo Robertson screwdriver with rubber handle, No. 2x80 mm
€11.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53536
Manufacturer Nr.
BE-9002
ERGO Robertson screwdriver with rubber handle, No. 2x80 mm
Other versions
| item number | square socket | tool length |
| WL53535 | #1 / 2,3" | 202 mm |
| WL53536 | #2 / 2,8" | 202 mm |
| WL53537 | #3 / 3,3" | 222 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For Robertson square-head screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL53536 |
| model | BE 9002 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-9002 |
| dimensions (LxWxH) | 265 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| square socket | #2 / 2,8" |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| tool length | 202 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-9002 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB002-46. Non-sparking 46 mm copper beryllium combination wrench, 480 mm€662.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-52. Non-sparking 52 mm copper beryllium combination wrench, 520 mm€825.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-50. Non-sparking 50 mm copper beryllium combination wrench, 520 mm€774.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-55. Non-sparking 55 mm copper beryllium combination wrench, 560 mm€825.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost