Bahco BE-9101. Ergo Screwdriver for TRI-WING safety screws with rubber handle, No. 1x80 mm
€12.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53539
Manufacturer Nr.
BE-9101
ERGO Screwdriver for TRI-WING safety screws with rubber handle, No. 1x80 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL53538 | Tri-Wing 0 | 80 mm |
| WL53539 | Tri-Wing 1 | 80 mm |
| WL53540 | Tri-Wing 2 | 80 mm |
| WL53541 | Tri-Wing 3 | 80 mm |
| WL53542 | Tri-Wing 4 | 100 mm |
| WL53543 | Tri-Wing 5 | 100 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TRI-WING® safety screws, meet the strict requirements of the aviation industry
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL53539 |
| model | BE 9101 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-9101 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 43 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 20 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | Tri-Wing 1 |
| tool length | 202 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-9101 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 2628 G-160IP. Combination pliers, ergo, burnished, 160 mm, industrial packing€19.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 2535F1. magnetic lifter, 10 mm, blade 413 mm, 535 mm, capacity 1 kg€41.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-