Bahco 901T-030-200. Torx, Screwdriver with T-handle, T30x185 mm
€12.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53596
Manufacturer Nr.
901T-030-200
TORX, Screwdriver with T-handle, T30x185 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL53587 | T6 |
| WL53588 | T7 |
| WL53589 | T8 |
| WL53590 | T9 |
| WL53591 | T10 |
| WL53592 | T15 |
| WL53593 | T20 |
| WL53594 | T25 |
| WL53595 | T27 |
| WL53596 | T30 |
| WL53597 | T40 |
| WL53598 | T45 |
| WL53599 | T50 |
Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- Screwdrivers with T-handle for Torx® screws
- 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
- Markings on the handle for faster identification of the blade
- Burnished tip for greater accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
- Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- The short 90° blade is suitable for high torques or working in places with low height
- Integrated suspension eye
- Article number and blade size lasered onto the blade
Product details
| item number | WL53596 |
| model | 901T-030-200 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 901T-030-200 |
| dimensions (LxWxH) | 245 mm x 120 mm x 70 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 60 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | T30 |
| handle length | 105 mm |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| tool length | 245 mm |
| handle diameter | 60 mm |
| blade length | 185 mm |
| Manufacturer Nr. | 901T-030-200 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
-
Bahco 2535F1. magnetic lifter, 10 mm, blade 413 mm, 535 mm, capacity 1 kg€41.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Bahco 2628 G-160IP. Combination pliers, ergo, burnished, 160 mm, industrial packing€19.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost