Bahco 901T-040-200. Torx, Screwdriver with T-handle, T40x185 mm
€12.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53597
Manufacturer Nr.
901T-040-200
TORX, Screwdriver with T-handle, T40x185 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL53587 | T6 |
| WL53588 | T7 |
| WL53589 | T8 |
| WL53590 | T9 |
| WL53591 | T10 |
| WL53592 | T15 |
| WL53593 | T20 |
| WL53594 | T25 |
| WL53595 | T27 |
| WL53596 | T30 |
| WL53597 | T40 |
| WL53598 | T45 |
| WL53599 | T50 |
Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- Screwdrivers with T-handle for Torx® screws
- 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
- Markings on the handle for faster identification of the blade
- Burnished tip for greater accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
- Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- The short 90° blade is suitable for high torques or working in places with low height
- Integrated suspension eye
- Article number and blade size lasered onto the blade
Product details
| item number | WL53597 |
| model | 901T-040-200 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 901T-040-200 |
| dimensions (LxWxH) | 245 mm x 120 mm x 70 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 105 mm |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| Handle width | 60 mm |
| packaging mass | piece |
| type of screw | T40 |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 245 mm |
| handle diameter | 60 mm |
| blade length | 185 mm |
| Manufacturer Nr. | 901T-040-200 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 59S/50T10. 1/4" Schrauber-Bit, TORX® T10, 50 mm, 5er Pack€13.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1-210-08-1-2. ERGO™ Halbrundfeile, Bastardhieb 200 mm€15.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
