Bahco 902T-050-150. Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 5 mmx136 mm
€13.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53600
Manufacturer Nr.
902T-050-150
Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 5 mmx136 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL53600 | 5 mm |
| WL53601 | 5.5 mm |
| WL53602 | 6 mm |
| WL53603 | 7 mm |
| WL53604 | 8 mm |
| WL53605 | 9 mm |
| WL53606 | 10 mm |
| WL53607 | 11 mm |
| WL53608 | 12 mm |
| WL53609 | 13 mm |
Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- T-handle for hexagon bolts and nuts
- 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
- Markings on the handle for faster identification of the blade
- Burnished tip for greater accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
- Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- Integrated suspension eye
- Article number and blade size lasered onto the blade
Product details
| item number | WL53600 |
| model | 902T-050-150 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 902T-050-150 |
| dimensions (LxWxH) | 186 mm x 95 mm x 8 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| hexagon socket | 5 mm |
| type of screw | hexagonal |
| Handle width | 50 mm |
| handle length | 85 mm |
| VDE | no |
| tool length | 186 mm |
| blade length | 136 mm |
| Manufacturer Nr. | 902T-050-150 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB200-900. Heavy-duty 85 mm pipe wrench made of copper beryllium, spark-free, 900 mm€1,705.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB408-250. pliers made of copper beryllium with sliding joint, spark-free, 250 mm€281.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB405-160. Ro with nose pliers made of copper beryllium, non-sparking, 150 mm€258.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB408-300. pliers made of copper beryllium with sliding joint, spark-free, 300 mm€412.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost