Bahco 1995LM-5. Hexagon Key Wrenches (long), metric, phosphated, 5x165 mm
€1.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53653
Manufacturer Nr.
1995LM-5
Hexagon Key Wrenches (long), metric, phosphated, 5x165 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL53646 | 1.5 mm |
| WL53647 | 10 mm |
| WL53648 | 12 mm |
| WL53649 | 14 mm |
| WL53650 | 2 mm |
| WL53651 | 3 mm |
| WL53652 | 4 mm |
| WL53653 | 5 mm |
| WL53654 | 6 mm |
| WL53655 | 7 mm |
| WL53656 | 8 mm |
| WL53657 | 9 mm |
| WL53711 | 2.5 mm |
Robust, high-quality steel, completely hardened
- Allen wrench, long, metric
- Long design for optimum torque transmission and accessibility
- Surface treatment by oxidation provides superior surface protection; higher precision at the tip
- High quality steel, completely hardened
- Size pressed into the blade
- ISO 2936
- Industrial packaging
- Robust, high-quality steel, completely hardened
- Higher precision in the tip
- Size pressed into the blade
- Higher torque due to longer arm provides optimized power transmission and accessibility
- Easy to insert into the screw head from different angles
Product details
| item number | WL53653 |
| model | 1995LM-5 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 1995LM-5 |
| dimensions (LxWxH) | 165 mm x 35 mm x 20 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| hexagon socket | 5 mm |
| type of screw | hexagonal |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | allen wrench |
| packaging mass | piece |
| tool length | 165 mm |
| Manufacturer Nr. | 1995LM-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1998M-7. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 7x102 mm€2.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M-8. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 8x108 mm€2.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M-6. Metric hexagon socket screwdriver, angled, nickel-plated, 6x96 mm€1.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M-5. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 5,x85 mm€1.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost