Bahco BE-8255S. Ergo Insulated screwdriver for slotted screws with 3-component handle, VDE-certified 1.2 mmx6.5 mmx150 mm
€16.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53690
Manufacturer Nr.
BE-8255S
ERGO Insulated screwdriver for slotted screws with 3-component handle, VDE-certified 1.2 mmx6.5 mmx150 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness | blade length |
| WL16076 | 2.5 mm & 0.4 mm | 2.5 mm |
| WL16088 | 3 mm & 0.5 mm | 2.9 mm |
| WL18286 | 3.5 mm & 0.6 mm | 3.43 mm |
| WL16081 | 4 mm & 0.8 mm | 100 mm |
| WL16082 | 5.5 mm & 1 mm | 125 mm |
| WL21092 | 8 mm & 1.2 mm | 175 mm |
| WL53456 | 10 mm & 1.6 mm | 200 mm |
| WL53458 | 12 mm & 2 mm | 200 mm |
| WL53690 | 6.5 mm & 1.2 mm | 150 mm |
Maximum comfort and minimum stress thanks to the ergonomic design
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ Screwdrivers for slotted screws
- Burnished tip for higher accuracy
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, small sizes from 2.5 to 3.5
- High performance steel alloy, the insulation layer is sprayed directly onto the blade
- For work on live workpieces, up to 1000 V
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
- Standards: ISO 2380/DIN 5264
Product details
| item number | WL53690 |
| model | BE 8255S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8255S |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 105 mm x 35 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Blade thickness | 1.2 mm |
| type of screw | slot |
| Handle width | 36 mm |
| VDE | yes |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| blade width | 6.5 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8255S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 6M-10-13. Doppelmaulschlüssel, 10 mm × 13 mm, verchromt€6.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 3906-300-24-2P. Sandflex® Bimetall-Handsägeblatt 24 ZpZ 300 mm€5.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 228-15-5P. Ersatzblätter für Mini-Bügelsägen 15 ZpZ 150 mm€4.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 6M-14-15. Doppelmaulschlüssel, 14 mm × 15 mm, verchromt€6.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost