Bahco BE-8256. Ergo Screwdriver for slotted screws with 3-component handle, 1.6 mm × 8 mm × 150 mm
€15.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53691
Manufacturer Nr.
BE-8256
ERGO Screwdriver for slotted screws with 3-component handle , 1.6 mm × 8 mm × 150 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL16083 | 5.5 mm | 1 mm | 100 mm |
| WL19306 | 5.5 mm | 1 mm | 150 mm |
| WL16084 | 6.5 mm | 1.2 mm | 125 mm |
| WL20735 | 65 mm | 1.2 mm | 150 mm |
| WL53691 | 8 mm | 1.6 mm | 150 mm |
| WL53692 | 8 mm | 1.6 mm | 175 mm |
| WL53693 | 10 mm | 1.6 mm | 200 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For slotted screws, electrician blade
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- integrated suspension opening
- Flat sides prevent rolling away
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 2380 and DIN 5264
Product details
| item number | WL53691 |
| model | BE 8256 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8256 |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 110 mm x 35 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| Handle width | 36 mm |
| packaging mass | piece |
| type of screw | slot |
| VDE | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 122 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| blade width | 8 mm |
| blade thickness | 1.6 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8256 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 228-15-5P. Ersatzblätter für Mini-Bügelsägen 15 ZpZ 150 mm€4.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 6M-14-15. Doppelmaulschlüssel, 14 mm × 15 mm, verchromt€6.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 6M-10-13. Doppelmaulschlüssel, 10 mm × 13 mm, verchromt€6.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 3906-300-24-2P. Sandflex® Bimetall-Handsägeblatt 24 ZpZ 300 mm€5.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost