Bahco BE-8811. Ergo Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ1 × 20 × 75mm
€9.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53700
Manufacturer Nr.
BE-8811
ERGO Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ1 × 20 × 75mm
Other versions
| item number | type of screw | Handle width | blade length | tool length |
| WL16113 | PZ0 | 17 mm | 75 mm | 182 mm |
| WL16114 | PZ1 | 27 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL20737 | PZ1 | 27 mm | 200 mm | 322 mm |
| WL16115 | PZ2 | 36 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL20738 | PZ2 | 36 mm | 200 mm | 322 mm |
| WL53700 | PZ1 | 17 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL53701 | PZ2 | 27 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL53702 | PZ3 | 36 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL53703 | PZ4 | 36 mm | 100 mm | 361 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For Pozidriv screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, size PZ0
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Flattened handle prevents rolling away
- Easy tip identification through colour-coded symbols on the handle
Product details
| item number | WL53700 |
| model | BE 8811 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8811 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 17 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | PZ1 |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8811 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



