Bahco BE-8828. Ergo Screwdriver for Pozidriv screws with shoulder and rubber handle, PZ1x100 mm
€16.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53704
Manufacturer Nr.
Be-8828
ERGO Screwdriver for Pozidriv screws with shoulder and rubber handle, PZ1x100 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL16116 | PZ3 | 272 mm |
| WL16117 | PZ4 | 361 mm |
| WL53704 | PZ1 | 222 mm |
| WL53705 | PZ2 | 247 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- With hexagon head for Pozidriv screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
Product details
| item number | WL53704 |
| model | BE 8828 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8828 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 88 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | PZ1 |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | Be-8828 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



