Bahco BE-8940. Ergo Torx screwdriver with 3-component handle, T40 × 150 mm
€13.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53709
Manufacturer Nr.
BE-8940
ERGO TORX screwdriver with 3-component handle, T40 × 150 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL28325 | TX04 | 75 mm |
| WL16123 | TX07 | 75 mm |
| WL16125 | TX09 | 75 mm |
| WL16126 | TX10 | 75 mm |
| WL16128 | TX15 | 100 mm |
| WL16130 | TX20 | 100 mm |
| WL16134 | TX27 | 125 mm |
| WL16135 | TX30 | 150 mm |
| WL53709 | TX40 | 150 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, small sizes from T4 to T9
- integrated suspension opening
- Flat sides prevent rolling away
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL53709 |
| model | BE 8940 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8940 |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 160 mm x 35 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 161 mm |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| Handle width | 36 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | TX40 |
| packaging mass | piece |
| tool length | 311 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8940 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco PC-12-COM. ProfCut™-Stichsäge, XT-Verzahnung, 9/10 ZpZ, 300 mm€20.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 2600-19-XT-HP. ERGO™ Superior™ Fuchsschwanz für mittelgrobe Materialien€29.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Bahco 111M/17TL. Satz metrische Ring-Maulschlüssel – 17-teilig/Tasche€222.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost