C.K T4722-1250. Screwdriver Triton XLS Phillips, PH1x250 mm, 350 mm
€4.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53844
Manufacturer Nr.
T4722-1250
Screwdriver Triton XLS Phillips, PH1x250 mm, 350 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL53842 | PH0 & 60 mm |
| WL53843 | PH1 & 75 mm |
| WL53844 | PH1 & 250 mm |
| WL53845 | PH2 & 100 mm |
| WL53846 | PH2 & 250 mm |
- Large 2-component triangular handle with soft grip inserts for comfortable working and optimum torque
- Blade injected directly into the handle ensures an absolutely stable connection for increased durability and reliability
- The angular shape of the handle prevents the screwdriver from rolling away on uneven surfaces
- Blade of hardened, high-alloy steel for durability
- Machine-made precision tips reduce the risk of breakage
- Colour coding and type identification at the end of the handle facilitate recognition
- Chrome-plated blades offer protection against rust
- The magnetic tip holds the screw securely, making placement and tightening easier
- According to DON ISO8764
- Size: PH1
- Visible blade length: 250 mm
- total length: 350 mm
Product details
| item number | WL53844 |
| model | T4722-1250 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4722-1250 |
| length | 0 |
| order unit | piece |
| standards | DIN ISO8764 |
| type of screw | PH1 |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| tool length | 350 mm |
| usage screwdriver | PHILLIPS-screws |
| blade diameter | 5 mm |
| blade length | 250 mm |
| Manufacturer Nr. | T4722-1250 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T4723ESD 2. Screwdriver Triton ESD Pozidriv 2x100 mm, 200 mm€4.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4725ESD 03. Screwdriver Triton ESD slotted, 3x75 mm, 145 mm€2.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4725ESD 05. Screwdriver Triton ESD slotted, 5x125 mm, 215 mm€2.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4730ESD. ESD screwdriver set for Torx screws, 5 pieces€31.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost