C.K T4723-1. Screwdriver Triton XLS Pozidriv, PZ1x75 mm, 175 mm
€3.26
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53848
Manufacturer Nr.
T4723-1
Screwdriver Triton XLS Pozidriv, PZ1x75 mm, 175 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL53847 | PZ0 & 60 mm |
| WL53848 | PZ1 & 75 mm |
| WL53849 | PZ1 & 250 mm |
| WL53850 | PZ2 & 100 mm |
| WL53851 | PZ2 & 250 mm |
- Large 2-component triangular handle with soft grip inserts for comfortable working and optimum torque
- Blade injected directly into the handle ensures an absolutely stable connection for increased durability and reliability
- The angular shape of the handle prevents the screwdriver from rolling away on uneven surfaces
- Blade of hardened, high-alloy steel for durability
- Machine-made precision tips reduce the risk of breakage
- Colour coding and type identification at the end of the handle facilitate recognition
- Chrome-plated blades offer protection against rust
- The magnetic tip holds the screw securely, making placement and tightening easier
- According to DIN ISO 8764
- Size: PZ1
- Visible blade length: 75 mm
- Total length: 175 mm
Product details
| item number | WL53848 |
| model | T4723-1 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4723-1 |
| length | 0 |
| order unit | piece |
| standards | DIN ISO8764 |
| type of screw | PZ1 |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| tool length | 175 mm |
| usage screwdriver | pozidriv-screws |
| blade diameter | 5 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | T4723-1 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K



