C.K T4725-040. Screwdriver Triton XLS slot, 4x100 mm, 200 mm
€3.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53853
Manufacturer Nr.
T4725-040
Screwdriver Triton XLS slot, 4x100 mm, 200 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness |
| WL53852 | 3 mm & 0.6 mm |
| WL53853 | 4 mm & 0.8 mm |
| WL53854 | 5.5 mm & 1 mm |
- Large 2-component triangular handle with soft grip inserts for comfortable working and optimum torque
- Blade injected directly into the handle ensures an absolutely stable connection for increased durability and reliability
- The angular shape of the handle prevents the screwdriver from rolling away on uneven surfaces
- Blade of hardened, high-alloy steel for durability
- Machine-made precision tips reduce the risk of breakage
- Colour coding and type identification at the end of the handle facilitate recognition
- Chrome-plated blades offer protection against rust
- The magnetic tip holds the screw securely, making placement and tightening easier
- According to ISO 2380-2
- Blade width: 4.0 mm
- Visible blade length: 100 mm
- total length: 200 mm
Product details
| item number | WL53853 |
| model | T4725-040 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4725-040 |
| length | 0 |
| order unit | piece |
| standards | ISO 2380-2 |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Blade thickness | 0.8 mm |
| type of screw | slot |
| VDE | no |
| tool length | 200 mm |
| usage screwdriver | slotted screws |
| blade length | 100 mm |
| blade width | 4 mm |
| Manufacturer Nr. | T4725-040 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
-
C.K T4877PX. Xonic screwdriver set for Torx screws, 7 pieces€32.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4875X ESD 1. Xonic ESD screwdriver, PZ1x80 mm, 177 mm€4.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4877XESD08. Xonic ESD screwdriver for Torx screws, T08x60 mm, 157 mm€5.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost