Weller T0050102799. RT Pico waver soldering tip, RTP 010 K MS, blade 1.0 mm, MIL-SPEC
€37.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL60353
Manufacturer Nr.
T0050102799
RT Pico Weller soldering tip, RTP 010 K MS, blade 1.0 mm, MIL-SPEC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€37.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050102899. RTP 010 K NW MS Pico waver soldering tip, knife 1.0 mm, MIL-SPEC, not wettable
€37.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
WELLER T0050104799. RT Pico soldering tip, blade 2.5 mm
€33.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- MIL-SPEC / IPC Standard (floating, MS versions)
- Powerful active soldering tip for smallest micro components: 0402 up to 01005
- Short distance between tip and handle
- For smallest soldering applications with highest precision requirements (aerospace and military (MS versions only), electronics, sensors, medical devices, automotive industry)
Product details
| item number | WL60353 |
| model | RTP 010 K MS |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0050102799 |
| order unit | piece |
| diameter | 2.4 mm |
| product series | RTP |
| power | 40 W |
| type of tip | MS |
| suitable stand | WSR 208 |
| Tip series | RTP-MS |
| tip length | 15.9 mm |
| tip width | 1 mm |
| tip width in inches | 0.039 in |
| tip thickness | 0.2 mm |
| tip shape | knife-shaped |
| suitable soldering iron | WXPP MS |
| Manufacturer Nr. | T0050102799 |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Weller
-
Weller T0051613299. Waver soldering tip Pyropen 70-01-13 Chisel shape 5.0 mm€18.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller T0051614199. Hot air nozzle Pyropen 70-01-51 D: 3,3 mm€19.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller T0051614099. Hot air nozzle Pyropen 70-01-50 D: 1,7 mm€22.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller T0051614299. Hot air nozzle Pyropen 70-01-52 D: 4,9 mm€18.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










