Knipex 74 07 250. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, dip-insulated, 250 mm
€50.76
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61704
Manufacturer Nr.
74 07 250
Heavy-duty side cutter, chrome-plated, dip-insulated, 250 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€50.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T3781D 115. Sensoplus ESD side cutters, with bevel, 125 mm
€33.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Belzer 2646. Side cutters with pointed head 0.2 mm-1.25 mm
€76.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61703 | 200 mm |
| WL61704 | 250 mm |
For the toughest, permanent use. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire. The 250 mm long side cutter is suitable for Cu conductors up to 16 mm² and Al conductors up to 35 mm². - Shape: 0 - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 4.6mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 3.5mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 3.0mm - VDE-tested: Yes
- For the toughest, permanent use
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire
Product details
| item number | WL61704 |
| model | 74 07 250 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 74 07 250 |
| dimensions (LxWxH) | 260 mm x 75 mm x 36 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 272 mm x 81 mm x 40 mm |
| Packaging volume | 0.864 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, DIN ISO 5749 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 250 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | VDE | dip-insulated, VDE-tested |
| cutting value wire diameter hard | 3.5 mm |
| cutting value wire diameter medium | 4.6 mm |
| Manufacturer Nr. | 74 07 250 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
-
-
Knipex 71 79 460. Replacement cutter head for 71 72 460 complete with screws€48.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -










