Other versions
KNIPEX Alligator®: Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Robust design, insensitive to dirt; particularly suitable for outdoor work. Pinch protection prevents crushing injuries. Pliers with fastening eye for attaching a fall protection device. With slim multi-component sleeves without collar for better handling and easier transport. - Adjustment positions: 9 - Capacity for pipes inch (diameter): Ø 2 in - Capacity for nuts, wrench size (mm): 46mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 50mm - Fall protection: Yes
- Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work
- Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance
- Through-hole joint: high stability due to double guidance
- Robust construction, insensitive to dirt
- Particularly suitable for outdoor work
- Pinch protection prevents crushing injuries
Product details
| item number | WL61819 |
| model | 88 02 250 T |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 88 02 250 T |
| dimensions (LxWxH) | 250 mm x 55 mm x 19 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 273 mm x 61 mm x 21 mm |
| Packaging volume | 0.324 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 8976 |
| product series | Alligator® |
| RoHS conform | no |
| surface | Black atramentised |
| ESD safe | no |
| tether attachment point | ja |
| VDE | no |
| tool length | 250 mm |
| description head | Polished |
| type of handle | Tethered Tools | with slim multi-component sheaths, with integrated fastening eyelet for attaching a fall protection device |
| type of pliers | water pump pliers |